Kinas TV Data 2018 02 25

„Pelėdų kalnas“ – tinkamų epitetų paieškose

Filmas, kuriame svarbiausia istorija nublanko, nes buvo užsimota papasakoti per daug ir tiesiog neužteko tam laiko?

Aurelija Bagdonaitė, Ieva Tamoševičiūtė

Ritualas iliustracija

 2018 m. vasario 16-oji, 20:37. Nugirstas pokalbis.

- Tai kaip tau filmas?
(tyla)
- Nu, istorija ir idėja, kaip visad labai ambicinga, bet...

 

„Pelėdų kalnas“ jau nuo pirmųjų anonsų  kėlė džiugesį apie pagaliau sukurtą istorinę dramą skirtą partizaninio judėjimo laikotarpiui pagerbti. O ir režisieriui A. Juzėnui tai ne pirmas istoriniais motyvais kurtas kino filmas (anksčiau sukūrė didžiulio pasisekimo sulaukusius ilgametražius tokius kaip „Vilniaus getas“ bei „Ekskursantė“), kurie tarsi tapo režisieriaus kūrybos kokybės garantu. „Pelėdų kalnas“ pasirodė taip pat būsiantis ne iš išimtis.

Pirmieji filmo kadrai maloniai stebino vaizdo ir kostiumų kokybe - jie tarsi savaime stiprino pasakoti pradėtos istorijos potencialą, kuris, deja, ėmė blėsti dėl pernelyg didelės siužetinių linijų gausos. Tad išėjus iš kino salės apima toks dvilypis jausmas - vietomis filmas pasirodė neišbaigtas, o kai kur gerokai perpildytas. Lyg ir buvo norima atskleisti, kaip skirtingai susiklostė kiekvieno jaunuolio likimas, tačiau istorijų gausa kliudė bent vienai iš jų pilnai atsiskleisti. Todėl nejučia po kiekvieno pagiriamojo sakinio filmui atsiranda žodelis „bet“.

Daugeliui filme pasirodžiusių jaunosios kartos aktorių „Pelėdų kalnas“ (rež. A. Juzėnas)  tapo debiutiniu pasirodymu profesionalaus lietuviško vaidybinio kino industrijoje. Tačiau tai,  kad jaunieji aktoriai okupavo kino aikštelę, iš esmės yra užkoduota pačiame istorinės dramos scenarijuje, kuris 1947-1953 metų Lietuvos istoriją pasakoja iš tuometinio jaunimo perspektyvos. Tad visiškai natūralu (ir racionalu!), kad tai savaime sukūrė terpę sužibėti būtent jauniesiems mūsų teatro aktoriams.

Nors „Pelėdų kalno“, kaip istorinės dramos, premjera įvyko Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio išvakarėse, pats kino filmas dedikuotas  jaunystei. Tačiau banalaus, vos ne kliše tapusio jaunatviško maksimalizmo čia ne tiek ir daug - jaunystė čia labiau pasireiškia kaip  besąlygiška veikėjų  stiprybė arba visa griaunanti silpnybė.

Visgi varomąja jėga tapusi jaunystė kiek užgožia pagrindinę siužetinę liniją. Tačiau, nepaisant to, derėtų išskirti keleto aktorių vaidybą, kuri maloniai nustebino ir paliko nemenką įspūdį. Kone tvirčiausiai prieš kameras jautėsi aktorė Paulina Tajaunskaitė - vilkas avinėlio kaily  (gerąja ir tik gerąja prasme) - jos  kuriamas Ritos personažas išsiskiria tvirtu charakteriu ir pulsuojančia energija - beginklį, moterišką atvirumą ji puikiai derina su  nedemonstratyvia drąsa, ryžtu ir ištikimybe. O Aidui Jurgaičiui, atliekančiam Tado vaidmenį, teko nemenkas iššūkis - perteikti personažo, kaip asmenybės raidos pokytį. Širdyje rusenti pradėjusį patriotizmą Tado personažas iškeitė į netikėtai pasitaikiusią progą užsidirbti, gabenant kontrabandines - deficitines prekes. Tado charakterio stiprybe tampa dvilypumas - nors jis atlieką purviną darbą, tačiau už gautus pinigus padeda jaunystės draugei. Tad vienu metu mes pasmerkiame Tadą, bet kartu ir išteisiname.

- O žinai, man labiausiai patiko tas jaunas partizanas
- Kuris čia? Šmelingas?
- Be didelių parkių pasirinko kovot už laisvę
- Įdomu, ką rinktųsi, jei gyventų dabar

 Efektingai „Pelėdų kalno“ pradžioje pasirodantis partizanų ryšininkas Šmelingas (Arnas Danusas) tarsi (ryžtingai) pareiškia, kad filme bus plėtojama būtent jo personažo istorija ir charakteris.  A. Danuso kuriamas personažas iš karto sužavi spinduliuojančia energija, kurios varomoji jėga - aiškus tikslas - visapusė/betarpiška pagalba miško broliamas, bandantiems perduoti žinią Vakarams apie šalyje vykdomus išpuolius, trėmimus.

Veikiausiai dėl montažo, kuriam vietomis akivaizdžiai trūko nuoseklumo, Šmelingo, kaip personažo, ir jo bendražygių tikslas darėsi vis labiau miglotas, o kartu blėso ir jų kuriamų charakterių bruožai.  Kita vertus, aktoriui yra gana sunku, kai tuo pat metu tenka veikti ir kaip personažui, ir kaip simbolinei figūrai. Šiuo konkrečiu atveju, Šmelingas tampa žmogiškojo pavidalo laisvės forma.


- Tik žinai, vis tiek nelabai supratau kieno ir kokia istorija pati svarbiausia
- Tai gal Lietuvos?

(nejauki tyla)

Apmaudu, kad labiausiai nublankusi istorija - partizanų pastangos nugabenti slaptus dokumentus į užsienį. Apie tai sužinome pirmosiose filmo scenose, kai Šmelingas slėpdamasis nuo rusų karininkų bažnyčioje ir valdydamas juos, bando sunaikinti turimus įkalčius. Antrą kartą apie dokumentus užsimenama jau įpusėjus filmui - tačiau prisiminimas apie juos išblėsta dėl kitų veikėjų istorijų plėtojimo.

Pradžioje istorijos vystomos gana monotoniškai, vientisai, tačiau scenose, kuriose pasirodo partizanai, „Pelėdų kalnas“ įgauną pagreitį. Puikus garso takelis, slow motion kadrai, padeda atskleisti palaipsniui augančią filmo įtampą.  Laiko sulėtinimas įtemptose scenose atskleidžia, jog ekstremalioje situacijoje viena sekundė gali virsti amžinybe. O po jaudinančių momentų vėl grįžtama prie monotoniškos siužeto raidos. Taip šokinėjantis filmo ritmas nesugebėjo išlaikyti vientisumo.

- O tai kaip ta visa erotika?
- Ai, nežinau. Gal kiek per drąsiai, bet…
- Va, man tai kaip tik visai fancy pasirodė, taip net holivudiškai, sakyčiau

Po filmo premjeros vienas labiausiai apkalbamų dalykų - erotinės scenos. Erotika suteikė šiokį tokią holivudinio filmo nuotaiką, be to, suteikia realistiškumo. Visgi, iškyla problema, kai erotikos scenos pasitelkiamos ne laiku ir ne vietoje. Pavyzdžiui, seksas kino salėje, rodant kroniką apie Stalino mirtį. Viena vertus, režisieriaus, ko gero, norėjo išryškinti jaunuolių maištą prieš sovietinę ideologiją, tačiau kita vertus - viskas pateikta pernelyg tiesiogiai, be loginio pagrindimo. Daug subtiliau perteiktas epizodas, kai Tadas antrą kartą permiega su ruse Lidija (akt.  Aleksandra Metalnikova), seksas tampa kone kova tarp dviejų ideologijų. Nors ji išsitepusi žemėmis, Tadui tai neberūpi, jo paties rankos jau suteptos ideologiniu purvu. Šioje scenoje simboliškai pasakojama daugiau, nei buvo parodyta. Tad problema slypi ne erotikoje, o netikslingame jos pateikime - netinkamu laiku ar pernelyg atvirai.  Pats režisierius A. Juzėnas ne kartą  minėjo, jog filmas yra skirtas jaunimui, tačiau dėl per atviros erotikos uždėtas N-16 cenzas sumažino dalį jaunimo auditorijos.

- Tai visgi, koks tavo verdiktas? 
- Na, filmas tai ne koks x faktorius (juokiasi), bet jei klausi, tai - du „taip“ prieš vieną „ne“
- Tai tada sveikinu, „Pelėdų kalnas“ keliauja į kitą etapą

 „Pelėdų kalnas“ - dar vienas lietuviškas istorinis filmas. Tai sveikintina iniciatyva. Būtų šventvagiška teigti, kad „Pelėdų kalnas“ yra prastas filmas. Čia išlieka tiesiog keli atviri klausimai. Ar buvo užsimota papasakoti per daug ir tiesiog neužteko tam laiko? Kuriami papildomi mikrosiužetai galiausiai neužpildo pasakojamos istorijos tūrio, tampa beveik nereikšmingi, brangų filmo laiką švaistantys kadrai, nenuosekliai vystoma siužetine linija. Todėl galiausiai, didžiausią įspūdį palieka ne pati istorija, o puikiai laikmečio dvasią atkuriantys autentiški veikėjų kostiumai bei interjero detalės.


PODKASTAI

REKOMENDUOJAME

YRA RACIJOS IEšKO JAUNųJų RADIJO MAGų

Pradedame naują ir kitokį radijo laidų sezoną, tad ieškome ir žmonių, su kuriais pradėti būtų nebaisu. Jei nori kurti, realizuoti idėjas, g...

YRA RACIJOS KALBėS APIE KLAIPėDą KOMIKSUOSE IR ...

Klaipėda komiksuose, komiksai Klaipėdoje, Klaipėda jauno žmogaus akimis, jauno žmogaus akyse – Klaipėda. Klaipėda – miestas, kurio ...

YRA RACIJOS PASAKOS APIE ERDVES

Erdvė yra beribė trijų matmenų plotmė, kurioje egzistuoja visi materialūs objektai. Ją galima suprasti dvejopai: kaip dalį fundamentalios visa...

YRA RACIJOS RAGINS DOROTIS SU NESėKMėMIS

Su nesėkmėmis daugiau-mažiau susiduria kiekvienas. Kai nutinka taip, kad iš rankų ima kristi visi dūžtantys daiktai ar pralaimimos ketverios ru...